Malownicze zakątki Małopolski

malopolskaBardzo często słuchając opowieści moich przyjaciół, którzy zachwycają się odbytymi i planowanymi podróżami do egzotycznych miejsc, zastanawiam się, czy naprawdę warto co roku wydawać mnóstwo pieniędzy na zagraniczne wojaże? Zgodzę się w opinią, że podróże kształcą i poszerzają nasze horyzonty. Dzięki nim poznajemy niezwykłe kultury, tak inne od naszej. Posmakować możemy również orientalnych dań, a także przyjrzeć się możemy tradycjom innych zakątków globu. Jednak coraz częściej spotykam się z tendencją, gdzie tak bardzo cudze chwalimy, a swego nie znamy. Nie ukrywam, że sytuacja ta coraz bardziej mnie przeraża. Czy również zaobserwowaliście taką modę wokół siebie? A co z pięknem naszej ojczyzny? Nudna, mało atrakcyjna, zbyt oklepana? Dlaczego na siłę próbujemy uciec od tego co polskie, rodzime, nasze, swojskie?

W kilku artykułach postanowię udowodnić, że Polska, jest również fascynującym miejscem, które także obfituje w różnorodność etniczną, kulturalną i które warto poznać. Czy znacie te miejsca, czy pragnęlibyście je odwiedzić, zgłębić? Jeśli odpowiedź brzmi tak, zapraszam do podróży po tych kilku stronach swojskiego przewodnika.

Na początku muszę przedstawić Ci, niezwykłe miejsca regionu Małopolski. Myślisz, że to co chciałeś tu zobaczyć, już dobrze znasz i nic nie będzie Cię w stanie zaskoczyć? Udowodnię, że jesteś w błędzie. Małopolska wręcz obfituje w ciekawe i mało uczęszczane miejsca, do których docierają tylko Ci, którzy pokochali i dobrze poznali te tereny. Może i Ty zakochasz się w oryginalnej Małopolsce?

Zatem, co warto tu zobaczyć? Małopolska to teren, który bogaty jest w stylowe zabytki, zamki oraz przepiękną przyrodę. Na szczególną uwagę zwraca wschodnia Małopolska. Warto zobaczyć tu takie miejsca, jak Tarnów, Wojnicz, Bochnia, Brzesko, Zakliczyn oraz Czchów.

Bochnia znana jest wszystkim przede wszystkim z kopalni. A unikalną i mało komu znaną atrakcją jest tu Park Archeologiczny nazwany Osadą VI Oraczy. Nie często mamy okazję przebywać w takim miejscu. Tym bardziej czas to nadrobić. Ceny biletów do skansenu są dość przystępne. Podróż po tym obiekcie przenosi nas do czasów średniowiecza. Możemy tu uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych i wcielić się w czeladników. Doskonała zabawa!

W Brzesku polecam odwiedzić Pałac Goetzów-Okocimskich, który mimo coraz bardziej wgryzającego się w jego mury zęba czasu, urzeka swoją architekturą, ale także wspaniałym przyległym parkiem. Te okolice moga stanowić świetna scenerię dla artystycznej sesji fotograficznej np. ślubnej. Niedaleko znajduje się Browar Okocim.

W Ciężkowicach znajduje się niezwykły rezerwat przyrody tzw. Skamieniałe Miasto. Obejmuje on teren o wielkości 15 ha. Każda powstała tu skała ma swoja nazwę i związaną z nią historię: ratusz, czarownica, Piramidy. warto wejść na szlak prowadzący do tego niezwyklego lasu.

W Tarnowie powinniście odwiedzić Muzeum Etnograficzne mieszczące się zabytkowym XVIII wiecznym dworku należącym do rodziny Ornitschów. Na tyłach muzeum organizowane są cykliczne imprezy tj. Cygańskie lato, Cygańska Jesień i Rytmy Roku.

W Nowym Wiśniczu oczaruje nas zamek, zlokalizowany na zalesionym wzgórzu. Obiekt jest piękny i na pewno musi znaleźć się na naszej liście turystycznej. innym fascynującym miejscem jest Zamek w Dębnie z XV wieku. To świetne połączenie renesansowej architektury z surową zabudową gotycką. Koło Czchowa dumnie wznosi się Zamek Tropsztyn. Obiekt o niezwykłej historii, związanej ze skarbem Inków. Jeśli chcesz poznać sekret zamku, warto zaznaczyć go na swojej osobistej mapie.

W końcu Niedzica, granicząca z Czorsztynem. Okolice tworzą niemal bajkową scenerię. Nie wierzysz? Udaj się w te strony. Naprawdę warto!
Podział regionów turystycznych Polski
          Istnieje wiele podziałów: Administracyjny Ukształtowanie powierzchni Wybrzeża Pomorza Niziny Wyżyny Góry Pod względem dla potrzeb ruchu turystycznego (jego charakter) – zależny od walorów turystycznych Kryteria podziału:...
Gdzie są wszystkie wrocławskie firmy?
Jeżeli chcemy znaleźć odpowiednie adresy wystarczy, że wejdziemy w katalog firm Wrocław. To właśnie w nim znajdziemy wszystkie informacje, których potrzebujemy. Oczywiście dowiemy się jaki jest profil firmy, gdzie ma swoją siedzibę i najważniejsze to numer telefonu. Internetowy katalog...
Szukasz niezwykłego miejsca na urlop? Odwiedź przepiekną Niedzicę!

W otoczeniu malowniczych Pienin, funkcjonuje parafia oraz kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy. Według kronik, które przechowywane są od stuleci, wynika, że parafia ta była jedną z pierwszych założonych na tym terenie. Datą założenia był rok 1278....