Czwartek, 01 Czerwiec 2023 r. ,   Jakuba, Konrada

Malownicze zakątki Małopolski

   1

malopolskaBardzo często słuchając opowieści moich przyjaciół, którzy zachwycają się odbytymi i planowanymi podróżami do egzotycznych miejsc, zastanawiam się, czy naprawdę warto co roku wydawać mnóstwo pieniędzy na zagraniczne wojaże? Zgodzę się w opinią, że podróże kształcą i poszerzają nasze horyzonty. Dzięki nim poznajemy niezwykłe kultury, tak inne od naszej. Posmakować możemy również orientalnych dań, a także przyjrzeć się możemy tradycjom innych zakątków globu. Jednak coraz częściej spotykam się z tendencją, gdzie tak bardzo cudze chwalimy, a swego nie znamy. Nie ukrywam, że sytuacja ta coraz bardziej mnie przeraża. Czy również zaobserwowaliście taką modę wokół siebie? A co z pięknem naszej ojczyzny? Nudna, mało atrakcyjna, zbyt oklepana? Dlaczego na siłę próbujemy uciec od tego co polskie, rodzime, nasze, swojskie?

W kilku artykułach postanowię udowodnić, że Polska, jest również fascynującym miejscem, które także obfituje w różnorodność etniczną, kulturalną i które warto poznać. Czy znacie te miejsca, czy pragnęlibyście je odwiedzić, zgłębić? Jeśli odpowiedź brzmi tak, zapraszam do podróży po tych kilku stronach swojskiego przewodnika.

Na początku muszę przedstawić Ci, niezwykłe miejsca regionu Małopolski. Myślisz, że to co chciałeś tu zobaczyć, już dobrze znasz i nic nie będzie Cię w stanie zaskoczyć? Udowodnię, że jesteś w błędzie. Małopolska wręcz obfituje w ciekawe i mało uczęszczane miejsca, do których docierają tylko Ci, którzy pokochali i dobrze poznali te tereny. Może i Ty zakochasz się w oryginalnej Małopolsce?

Zatem, co warto tu zobaczyć? Małopolska to teren, który bogaty jest w stylowe zabytki, zamki oraz przepiękną przyrodę. Na szczególną uwagę zwraca wschodnia Małopolska. Warto zobaczyć tu takie miejsca, jak Tarnów, Wojnicz, Bochnia, Brzesko, Zakliczyn oraz Czchów.

Bochnia znana jest wszystkim przede wszystkim z kopalni. A unikalną i mało komu znaną atrakcją jest tu Park Archeologiczny nazwany Osadą VI Oraczy. Nie często mamy okazję przebywać w takim miejscu. Tym bardziej czas to nadrobić. Ceny biletów do skansenu są dość przystępne. Podróż po tym obiekcie przenosi nas do czasów średniowiecza. Możemy tu uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych i wcielić się w czeladników. Doskonała zabawa!

W Brzesku polecam odwiedzić Pałac Goetzów-Okocimskich, który mimo coraz bardziej wgryzającego się w jego mury zęba czasu, urzeka swoją architekturą, ale także wspaniałym przyległym parkiem. Te okolice moga stanowić świetna scenerię dla artystycznej sesji fotograficznej np. ślubnej. Niedaleko znajduje się Browar Okocim.

W Ciężkowicach znajduje się niezwykły rezerwat przyrody tzw. Skamieniałe Miasto. Obejmuje on teren o wielkości 15 ha. Każda powstała tu skała ma swoja nazwę i związaną z nią historię: ratusz, czarownica, Piramidy. warto wejść na szlak prowadzący do tego niezwyklego lasu.

W Tarnowie powinniście odwiedzić Muzeum Etnograficzne mieszczące się zabytkowym XVIII wiecznym dworku należącym do rodziny Ornitschów. Na tyłach muzeum organizowane są cykliczne imprezy tj. Cygańskie lato, Cygańska Jesień i Rytmy Roku.

W Nowym Wiśniczu oczaruje nas zamek, zlokalizowany na zalesionym wzgórzu. Obiekt jest piękny i na pewno musi znaleźć się na naszej liście turystycznej. innym fascynującym miejscem jest Zamek w Dębnie z XV wieku. To świetne połączenie renesansowej architektury z surową zabudową gotycką. Koło Czchowa dumnie wznosi się Zamek Tropsztyn. Obiekt o niezwykłej historii, związanej ze skarbem Inków. Jeśli chcesz poznać sekret zamku, warto zaznaczyć go na swojej osobistej mapie.

W końcu Niedzica, granicząca z Czorsztynem. Okolice tworzą niemal bajkową scenerię. Nie wierzysz? Udaj się w te strony. Naprawdę warto!Dolny Śląsk jest jednym z najciekawszych rejonów Polski. To właśnie południowo - zachodnia część naszego kraju graniczy z Republiką Czeską. Znajduje się tutaj pasmo gór Sudetów oraz piękne jeziora. Dolny Śląsk pokrywa się mniej więcej z granicami wyznaczonym administracyjnie jako...
Bez wątpienia, Polska to kraj niezwykle barwny kulturowo. Pielęgnowanie tradycji "z dziada pradziada" w niektórych regionach Polski, czyni nasz kraj nad podziw kolorowym i ciekawym dla turystów z całego świata. tu jest obrazek Tę wielobarwność współtworzą grupy etniczne zamieszkujące...
Osoby starsze wymagają opieki, niekiedy są one uzależnione od innych przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Odpowiednia opieka, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania seniora. Młodzi ludzie nie zawsze mogą się opiekować samodzielnie...Potrzebna Ci rehabilitacja, fizjoterapia? Zależy Ci na doświadczonych ludziach, którzy Ci w tym pomogą Znajdziesz ich z pewnością w Centrum...
ABC-Service to wyróżniająca się najwyższymi standardami jakości pracy firma sprzątająca działająca w regionie Dolnego Śląska. Jej oferta...
Wiązar Polska to firma produkująca, dostarczająca i montująca prefabrykowane wiązary dachowe na terenie całego Dolnego Śląska. Dźwigary...